تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۳۲ هزار و ۹۵۳ نفر رسید

هران – ایرنا – سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۵۷۴ هزار و ۸۵۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۳۳۷ نفر از بیماران کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۳۲ هزار و ۹۵۳ نفر رسیده است.


به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، سیما سادات لاری روز دوشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۵ آبان ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۵ هزار و ۹۶۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۱۳۵ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۵۷۴ هزار و ۸۵۶ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۳۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۳۲ هزار و ۹۵۳ نفر رسید.

لاری افزود: خوشبختانه تاکنون ۴۵۹ هزار و ۲۵۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۹۸۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

معاون وزیر بهداشت گفت: تاکنون چهار میلیون و ۷۵۳ هزار و ۳۵۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی بیان کرد: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند. استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

وضعیت کرونا در استان لرستان

سخنگوی وزارت بهداشت درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان لرستان اظهار کرد: پس از گذر از خیز جدی بیماری در تیر ماه امسال، از اوایل شهریور ماه نمودار موارد ابتلا و بستری روزانه در استان لرستان دوباره روند افزایشی گرفت و شیب صعودی موارد ابتلا و بستری به شکل نگران کننده‌ای در حال امتداد است.

وی افزود: هم اکنون شهرستان چگنی در این استان در وضعیت خطر متوسط، شهرستان‌های بروجرد و رومشکان در وضعیت هشدار و بقیه شهرستان‌های استان یعنی هشت شهرستان دیگر در وضعیت قرمز بیماری کووید ۱۹ قرار دارند. در این بین شهرستان الیگودرز، پل دختر، دورود و کوهدشت در فهرست ۴۳ شهرستان بحرانی کرونا قرار دارند.

میزان استفاده از ماسک

لاری گفت: میزان استفاده از ماسک توسط مردم استان لرستان در مراکز و اماکن عمومی ۷۵ درصد و در وسایل نقلیه عمومی درون و برون شهری ۶۵ درصد گزارش شده است.

میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی

وی ادامه داد: بیشترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این استان در اداره‌ها و سازمان‌های دولتی و کمترین میزان رعایت در پاساژها و آرامستان‌های استان است.

موارد بستری و مرگ به علت کرونا

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: در هفته گذشته، بروز موارد مثبت بستری در استان لرستان حدود ۴۳ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت گزارش شده که نرخ بروز در این شاخص با اختلاف قابل توجهی بالاتر از میانگین کشور است. همچنین بروز موارد مرگ و میر ناشی از بیماری در این استان، ۳۰ نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده که میزان بروز در این شاخص نیز بالاتر از میانگین کشوری است.

وی افزود: در حال حاضر تعداد ۳۸۱ بیمار قطعی مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان لرستان بستری هستند که تعداد ۸۸ نفر از این افراد به علت شرایط بالینی نامناسب در بخش مراقبت‌های ویژه حضور دارند.

اعمال محدودیت‌های کرونایی

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: بر اساس پیشنهاد کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا و مصوبه این ستاد، از امروز اعمال محدودیت‌های شغلی در ۴۳ شهرستان کشور که با وضعیت حاد و خطرناک بیماری مواجه هستند آغاز شده و فعالیت مشاغل گروه‌های دو و سه و چهار در شهرستان‌های اعلام شده به مدت یک هفته ممنوع است.

وی ادامه داد: همچنین از امروز تا پایان آبان، حضور کارکنان دولت، دستگاه‌های اجرایی و نهادها و موسسه‌های عمومی مستقر در کلانشهر تهران به میزان ۵۰ درصد کاهش یافته و مقرر است که با بهره گیری از روش‌های الکترونیک و انجام دورکاری، در ارائه خدمات به شهروندان وقفه‌ای حاصل نشود.

لاری بیان کرد: امیدواریم با نهادینه شدن حس مسئولیت پذیری اجتماعی در مردم و عمل به توصیه‌های بهداشتی و همچنین تقویت و تداوم همکاری‌های بین دستگاهی در اعمال محدودیت‌ها و نظارت‌های لازم بر اجرای صحیح پروتکل‌های بهداشتی شاهد توقف روند رو به رشد بیماری در کشور باشیم.

 

رواط عمومی دانشگاه فردوسی

رواط عمومی دانشگاه فردوسی

وبلاگ کرونا به منظور اطلاع رسانی اتفاقات مرتبط با ویروس کرونا راه اندازی شده است

دیدگاهتان را بنویسید